גישה טיפולית
והכשרות נוספות

הגישה הטיפולית, האני מאמין הטיפולי שלי, מתבסס על הפסיכולוגיה ההומניסטית-טרנספרסונלית.

במשך השנים עברתי הכשרות בגישות טיפול נוספות ואותן אני משלבת, אם מתאים, במפגש הטיפולי.

  • הקומי – Hakomi
  • התמקדות – Focusing
  • פסיכו-קונסטלציה
  • AEDP – טיפול חווייתי דינמי מואץ
  • אימגו – Imago
  • CBT – גישה קוגנטיבית – התנהגותית
  • סכמה תרפיה
  • עבודה עם טראומה – פיטר לוין
  • עבודה עם הפרעות אכילה ואכילה רגשית

הגישה ההומניסטית טרנספרסונלית

הגישה ההומניסטית נחשבת גם כ"פסיכולוגיה לבריאים" או כ"כח שלישי" בפסיכולוגיה (לצד הגישות הדינמיות וההתנהגותיות).

גישה זו מתייחסת באופטימיות ובקבלה לטבע האנושי ולייחודיות שבכל אדם. הגישה אינה עסוקה ב"נירמול" בני אדם ואינה עוסקת במונחים כמו "נורמליות", "דיאגנוזה", "סימפטומים", או "הפרעה". הגישה מתמקדת בהקשבה לא שיפוטית לחווייה האישית ובשחרור הפוטנציאל האישי והטבעי שנחסם וששואף לביטוי חופשי ומלא יותר.

מתוך הגישה ההומניסטית התפתחה בסוף שנות השישים הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית.
היא נקראה "הכוח הרביעי" והיא מוסיפה לגישות שהיו עד אז את האספקט ההוליסטי – גוף-נפש-רוח.

בעוד שהפסיכולוגיה עונה לשאלה מי אתה ועוסקת יותר ברמת העצמי, הזהות, האישיות, המודע והתת-מודע, הטרנס-פרסונל עונה על השאלה מי אתה באמת ומתייחס יותר לרבדים ש'מעבר לאישיות', לרובד הרוחני שבנו, למהותנו. הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית אם כך, עוסקת בזהות (עצמי), במהות (רוחני) ובמערכת היחסים ביניהם.

הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית אינה רואה בהתפתחות נפשית תהליך נפרד מהתפתחות רוחנית.

להרחבה ראה מאמר על הגישה ב'מאמרים'

הקומי - Hakomi

הקומי הינה שיטת פסיכותרפיה, המשלבת גישות פסיכולוגיות מהמערב ומהמזרח. זוהי פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס (מודעות לרגע), עקרון השאוב מהבודהיזם. מ-doing ל- being – מעשיה להויה. מצב תודעה שונה מהיומיום, הקשבה פנימית עמוקה לפרטים הקטנים של החוויה הפנימית בצורה מקבלת ולא שיפוטית. העקרונות של הגישה הם מיינדפולנס, נוכחות אוהבת, אורגניות, אי אלימות, שלמות גוף-נפש-רוח ואחדות. במרחב הטיפולי נוצרת נוכחות אוהבת, המאפשרת הזדמנות לנגיעה במהות הפנימית ויצירת קשר עם המיימדים השונים של קיומנו.

התמקדות - Focusing

התמקדות הינה טכניקה למודעות עצמית, פילוסופיה ודרך חיים. בהתמקדות מתרגלים סוג של התבוננות פנימה, ומפתחים דיאלוג ומערכת יחסים עם מקומות בתוכנו שזקוקים לשינוי או ריפוי. 
התמקדות" לא עוסקת בניתוח, או בבניית תיאוריות אודות הרגשות שלנו, היא פחות חשיבה ויותר חוויה.

"התמקדות היא תהליך מודעות עצמית וריפוי רגשי שמופנה אל הגוף. זהו תהליך של הקשבה לגוף שלך בדרך עדינה ומקבלת, וקליטה של המסרים שהעצמי הפנימי שלך שולח לך. זה תהליך של לכבד את החוכמה הפנימית שלך, להפוך להיות מודע לרמות המעודנות של ידיעה שמדברות אליך דרך הגוף שלך. התוצאות של הקשבה לגוף הן תובנות, שחרור פיזי, ושינויים חיוביים בחיים. אתה מבין את עצמך טוב יותר, אתה מרגיש טוב יותר, ואתה מבין שיש לך סיכוי טוב יותר ליצור את החיים שאתה רוצה". אן וויזר קורנל

פסיכו-קונסטלציה

אנו נמצאים במערכות יחסים רבות: עם בני משפחה, עם חברים, קולגות ועוד.
אנו גם במערכת יחסים עם חלקים פנימיים שבתוכנו עם העצבות, עם ההתנתקות, עם הכאב, עם החרדה, עם הביקורת, עם השמחה ועוד.

הקונסטלציה המשפחתית והמערכתית הינה כלי השלכתי המציע ביטוי ויזואלי לחלקים הנ"ל.

בתהליך הקונסטלציה, המטופל בוחר בדים צבעוניים, כל בד משמש נציג לדמות חיצונית או לחלק פנימי בחייו. המטופל יניח את הבדים במרחב בהתאם למערכת היחסים הרגשית שיש לו עם כל חלק וחלק. במרחב שנפרס, מערכות יחסים, רגשות ואירועים מקבלים ביטוי והכרה.
דרך התהליך שנעבור נוצרת תנועה בין החלקים החיצוניים והפנימיים ומתאפשרת פרספקטיבה חדשה.
הרווחה שנחווית במפגש הטיפולי עשויה להשפיע על המציאות החיצונית, כלומר לבוא לידי ביטוי בחיים עצמם שכן אנחנו נפתחים לאפשרויות חדשות שקודם לכן לא היו קיימות בתודעה שלנו.

טיפול חווייתי דינמי מואץ AEDP

זוהי גישה חדשה ואינטגרטיבית המטפלת בפגיעות וטראומות שנובעות ממערכות יחסים משמעותיות עם דמות ההתקשרות שלנו (ההורה לרוב).
הגישה יוצאת מתוך ההנחה שבבסיס המוח והנפש ישנם כוחות ריפוי ובריאות עמוקים וחזקים אשר מכניסים לפעולה תהליכי ריפוי טבעיים.

היחסים בין המטפל למטופל יוצרים אפשרות לגעת ברמה רגשית וחווייתית עמוקה בכאבים, בחוויות של בדידות וברגשות עמוקים אשר לא עובדו במערכות יחסים קודמות ובכך לשחרר את המטופל מתחושת הלבד ומהפחד לחוות רגשות עמוקים.
המטרה היא שתיווצר חוויה מתקנת, שבה המטופל, באמצעות הקשר יעבור מתחושה של בדידות וייאוש לתחושות של סקרנות ושותפות ובכך לריפוי. הנחה היא שעמדה חמה ותומכת של המטפל תאפשר חילוץ ממנגנונים פתולוגיים אלו.

דו שיח התכוונותי - אימגו

"אנו נולדים במערכת יחסים  
          אנו נפגעים במערכת יחסים   
                אנו נרפאים במערכת יחסים"    

תיאורית האימגו אומרת כי בכל אחד ואחת מאיתנו, קיים דימוי פנימי על "מה זו אהבה". הדימוי נוצר כתוצאה מחוויותינו עם דמויות שטיפלו בנו לאורך החיים. הדימוי הקיים במוחנו, ומשפיע על בחירת בני הזוג שלנו. כאשר אנו באים לבחור את בני הזוג, אנו נבחר מישהו שהמוח מזהה, ולרוב זה יהיה מישהו הקיים בדימוי הפנימי שלנו. כך נמצא את עצמנו עם מישהו שיהיה בו שילוב של התכונות הטובות והרעות של הדמויות שטיפלו בנו לאורך חיינו. 
אנו נמצא את עצמנו משחזרים את אותם דפוסים בקשרי האהבה שלנו.

מטרת הטיפול בשיטת האימגו הינה לשחרר אותנו ממאבקי הכוחות ולהוביל אותנו לאהבה אמיתית, לפתח אהבה המבוססת על ידע, אכפתיות, כבוד והערכה אמיתיים, להגיב מבלי להתגונן ובכך ליצור מרחב בטוח בו בן הזוג הופך לבן ברית ולא לאויב. התחושה של להיות נשמע באמת, היא גורם הריפוי.

CBT - גישה קוגנטיבית התנהגותית

במצבים מסוימים, שילוב גישה זו בעבודתי הטיפולית מסייעת ליצירת שינוי.
גישה טיפולית זו מתמקדת קודם כל במחשבות ובהתנהגויות ולאחר מכן בתחושות הגופניות וברגשות שחווה המטופל בהקשר לבעיה שהציג.

גישה זו מעודדת תהליכים של היזכרות בסיטואציה שעוררה רגשות חזקים, במטרה להעריך מחדש מחשבות ופרשנויות שהופיעו בעת האירוע ואז לבחון פרשנויות והתנהגויות אלטרנטיביות.
לפי הגישה, הרגשות שאנשים חווים וההתנהגויות שלהם, קשורים לדרך בה הם תופסים את המציאות.
תפיסות ומחשבות ניתנות לשינוי. לכן נעבוד על שינוי תפיסתי ועל רכישת מיומנויות התמודדות.

סכמה תרפיה

אנו מגיעים לעולם עם צרכים בסיסיים לביטחון, קירבה, עצמאות, יכולת שליטה עצמית ועוד.

חוויות ילדותינו וההתנסויות שלנו בקשרים בינאישיים משפיעים על האופן בו נחווה את הצרכים הללו.

סכמות הן דפוסים, אמונות ותפיסות דיס-פונקציונאליות המלווים אותנו לאורך חיינו, דרכם אנו מפרשים אירועים ומעניקים משמעות לעצמנו, לאחר ולעולם.

דוגמא לסכמות: אני לא נאהב, לא רצוי, ינטשו אותי, העולם מסוכן, אני חסר ערך – לא שווה, אני לא מספיק… ועוד.

כדי להתמודד עם המצוקה והכאב שהסכמות יוצרות בתוכנו, יצרנו אסטרטגיות אשר לא בהכרח מתאימות היום.

הסכמות משפיעות על המחשבות שלנו ועל התנהגותנו. ההתנהגות גוררת תוצאות המחזקות את הסכמה. כאשר אנו לא מודעים לסכמות ולאסטרטגית ההתמודדות שלנו לא נוכל לבחור ולהפסיק לנקוט בדפוסים אלו.

בטיפול נזהה את הסכמות שמניעות אותך, את הסיבות להיווצרן, את האסטרטגיות שיצרת כדי לשמר / להתמודד איתן ונראה כיצד ניתן ליצור שינוי.

עבודה עם טראומה

את חווית הטראומה ניתן לחלק לשני סוגים: האחת, אירוע בודד או סידרה של אירועים המדכאים את יכולתנו להגיב לאיום בהתאם והשנייה היא טראומה מתמשכת (כגון התעללות מתמשכת מכל סוג).

הניתוק בין הגוף לנשמה הוא אחד התוצאות של הטראומה.

המפתח ליציאה ממצב קשה זה הוא ביכולתנו להיות מודעים לחוויה הפנימית שלנו, אותם היבטים שלא יכולנו לשאת ומונעים את תהליך הריפוי והשיקום.
ההתמודדות עם הטראומה תאפשר למטופל לפרוק את האנרגיה שכלואה בתוכו, כיוון שללא ההשלמה, יהפוך האדם לקרבן של הטראומה שוב ושוב.
ע"י עירור החלק הלוחם, הנמר שבתוכנו (פיטר לוין), גולש המטופל מתוך תגובת אי התזוזה / קפיאה / אי תגובה שחווה בעת הטראומה לתוך בריחה פעילה ומוצלחת או למצב של לחימה (בדמיון).
כך האנרגיה הטראומטית הכלואה במערכת העצבים תשתחרר.

כאשר אנו מצליחים לשחרר את האנרגיה הכלואה במערכת העצבים לחופשי, נחווה את הווייתנו באופן שונה – ממצב טראומתי למצב שלוו.